Radek jest osobą o niezwykłym poziomie zaangażowania w sprawy pozaszkolne. Tworzy swoje inicjatywy społeczne a także angażuje się w ogólnopolskie struktury jak np. Młodzi Demokraci. Wakacje 2020 rozpoczął od stażu w Parlamencie Europejskim. Radek aplikował na najlepsze brytyjskie uczelnie, a jego wymarzoną uczelnią był University of Oxford. Kierunek jaki interesowały Radka to PPE – filozofia, polityka i ekonomia. Ostatecznie, po świetnie zdanej maturze, jesienią rozpoczął studia na Uniwersytecie w Amsterdamie, na kierunku Bachelor’s Economics and Business Economics.

Przeczytaj relacje z pierwszych dni studiowania Radka w Amsterdamie

30.11.2021

A jak to wyglada w Amsterdamie — czyli organizacja studiów na Universiteit van Amsterdam

Radosław Dawidowski

Dzięki wsparciu merytorycznym Akademii Szkolnych Talentów miałem możliwość skutecznej aplikacji na wiele uniwersytetów w całej Europie. Otrzymałem oferty na University of Edinburgh, Kings College of London, Universiteit van Amsterdam, KU Leuven oraz University of Maastricht. Po dokładnej analizie wszystkich tych uniwersytetów zdecydowałem się na studia w Amsterdamie!

Dziś mija mój 3 miesiąc studiów na tym Uniwersytecie i chciałbym wam opisać moje pierwsze wrażenia, opinie i doświadczenia z tego okresu.

Po pierwsze, styl studiowania w Amsterdamie diametralnie różni się od tego w Polsce. Polscy studenci przyzwyczajeni są do ogromu zajęć od rana do wieczora 5 dni w tygodniu. Od studenta w Amsterdamie bardziej wymaga się pracy samodzielnej. Student w ciągu dnia ma 2-4 h zajęć podzielonych na tutoriale i wykłady. Cały materiał podzielony jest na tygodnie. Na początku tygodnia przed pierwszym wykładem studenci zobowiązani są do przeczytania nowoczesnych tekstów wybranych przez wykładowcę. Podczas wykładu profesor na podstawie tych tekstów wprowadza nowe zagadnienia i pojęcia. Po wykładzie studenci są zobowiązani do przeczytania klasycznego tekstu ekonomicznego wybranego przez wykładowcę takich autorów jak A.Smith, J.M.Keynes czy F.A. von Hayek. Następnie podczas tutorialu tekst jest dyskutowany w małych grupach ćwiczeniowych. Na drugim wykładzie w ciągu tygodnia, wykładowca stara się połączyć nowo wprowadzone zagadnienia z klasycznym tekstem. Następnie w weekend studenci zobowiązani są do napisania Essay’u, w którym przeanalizują wybrane nowoczesne wydarzenie, stosując poznane klasyczne definicje i teorie. Tak właśnie wygląda tygodniowy schemat nauki z jednego przedmiotu!

A ile tych przedmiotów właściwie jest?

Tak samo, jak w Polsce rok uniwersytecki podzielony jest na 2 semestry. Jednak nauka w Amsterdamie odbywa się w tzw. periodach. Każdy semestr składa się z 3 periodow: dwumiesięcznych i jednomiesięcznych. Podczas dwumiesięcznego period student uczęszcza na zajęciach z 2 przedmiotów. Pozwala to nam skupić się na obszarach, które obecnie studiujemy, zamiast uczyć się wszystkiego po trochu. Co więcej, nauka w tych periodach jest intensywna, ale za to szybka: przedmiot realizuje się w miesiąc lub dwa.

Co więcej, w Amsterdamie jest pełno dodatkowych aktywności, w które można się zaangażować!

Wiele społeczności studenckich, imprez czy organizacji to tylko mała cześć tego, co możesz robić po zajęciach w Amsterdamie. Istnieje tu pełno szans stworzonych tylko i wyłącznie dla studentów: prac na część etatu, staży, praktyk czy wymian zagranicznych. Na moim kierunku mogę poświecić 6 miesięcy studiów na 3 rok na wymianę studencką, staż czy prace.

Podsumowując, te 3 miesiące w Amsterdamie to był dla mnie bardzo ekscytujący i intensywny czas. Poznałem wiele wspaniałych osób, stałem się częścią międzynarodowego społeczeństwa i miałem możliwość współpracę z najlepszymi profesorami ekonomii w Unii Europejskiej. Jestem bardzo szczęśliwy z wyboru, jaki podjąłem i nie mogę się doczekać kolejnych wyzwań stawianych przede mną na studiach!