Liliana jest uczennicą klasy maturalnej w klasie medycznej w I L.O. im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu i mieszka w pobliskiej miejscowości – Janikowie. To nie tylko doskonała uczennica – to też młoda naukowczyni, której samodzielne badania oraz osiągnięcia zostały docenione przez środowisko naukowe.
W styczniu 2019 roku Liliana została laureatką Akademii Szkolnych Talentów. Jest to inicjatywa Kulczyk Investments, która pomaga dzieciom pracowników Grupy CIECH rozwijać swoje talenty i umiejętności oraz wybrać najlepszą dla nich ścieżkę edukacyjną.
Jakie są Twoje zainteresowania naukowe?
Liliana Jęziorska: Niezwykle fascynuje mnie biologia molekularna, immunologia oraz nanotechnologia, a na otaczający świat lubię patrzeć z poziomu molekuł. Interesuję się również mikrobiologią, w tym szczególnie mechanizmami lekooporności bakterii. Z moimi pasjami połączone są badania naukowe, które wykonuję.
Na czym dokładnie polegają prowadzone przez Ciebie badania?
Badam wpływ wyizolowanych związków siarkowych z czosnku, połączonych z bionanocząstkami srebra, na przeżywalność C. albicans, S. aureus czy E. coli. Moje badania obejmują cały zakres możliwych badań podstawowych do przeprowadzenia, czyli zbadanie wpływu mojej substancji na mikroorganizmy, ludzkie linie komórkowe czy analizy biochemiczne. Wyniki są niezwykle obiecujące, ale przede wszystkim fascynujące, dlatego będę je kontynuowała na studiach.
Czy miałaś już okazję zaprezentować wyniki swoich badań przed środowiskiem naukowym?
Miałam przyjemność podzielić się ich częścią na X konferencji „Spotkanie Młodych z Nauką” na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Chciałabym w tym miejscu podziękować członkom zarządu Kulczyk Investments za finansowe wsparcie moich badań, bez którego nie byłoby możliwe wykonanie dużej części zaplanowanych doświadczeń. Z kolei wszystko, czego się uczyłam współpracując ze swoimi tutorami, poznawałam z poziomu molekularnego i białkowego, co było niezwykle fascynujące i ułatwiło mi zapamiętanie wielu informacji już na akademickim poziomie. Dodatkowo podczas konkursu Explory (program odkrywający naukowe talenty wśród młodzieży) miałam przyjemność dwukrotnie prezentować moje badania naukowe bezpośrednio naukowcom, którzy byli jurorami. Natomiast w Eucysie (najbardziej prestiżowy konkurs naukowy dla młodych naukowców), rada naukowa oceniła wersję pisemną mojej pracy i na razie przyznała mi tytuł finalisty, ale konkurs jeszcze nie jest rozstrzygnięty z powodu pandemii).
Gdybyś miała podsumować program – co dało Ci uczestnictwo w Akademii Szkolnych Talentów?
Współpracę z Akademią Szkolnych Talentów rozpoczęłam w styczniu 2019 roku i śmiało mogę powiedzieć, że to wydarzenie zmieniło moje życie. Wspaniali tutorzy pokazali mi możliwość rozpoczęcia studiów za granicą. Dzięki ich pomocy przygotowałam się i zdałam SAT subject (ustandaryzowany egzamin, który przeznaczony jest dla uczniów szkół średnich w Stanach Zjednoczonych – przyp. red.) z biologii, chemii i matematyki. Ostatecznie jednak zdecydowałam się na aplikację na brytyjskie uczelnie.
Tutorzy zawsze myśleli z wyprzedzeniem o moich sukcesach. Dzięki tak wspaniałej atmosferze i motywacji, zawsze czułam się świetnie przygotowana i pewna swoich umiejętności podczas rozmów rekrutacyjnych na topowe, zagraniczne uczelnie. Zawsze otrzymywałam natychmiastową pomoc, gdy tylko jej potrzebowałam, dzięki czemu udało mi się świetnie przygotować do egzaminów. Z niektórymi tutorami kontakt mam do dzisiaj i zawszę mogę liczyć na pomoc w ich dziedzinach.
Czy możesz zdradzić, jakie masz plany na przyszłość?
Dzięki niesamowitej przygodzie z Akademią Szkolnych Talentów, otrzymałam oferty na biotechnologię na Imperial College London oraz na genetykę molekularną na King’s College London. Obecnie czekam już tylko na decyzję University od Edinburgh, gdzie zaaplikowałam na biologię molekularną. Prawdopodobnie wybiorę studiowanie na Imperialu, ponieważ to topowa biologiczna uczelnia, na której będę mogła wniknąć w świat nauki. Jednym z moich największych marzeń jest opracowanie antybiotyku, który skutecznie walczyłby z lekoopornymi mikroorganizmami.
Dziękuję bardzo za rozmowę i trzymam kciuki za dalsze sukcesy!
„Akademii Szkolnych Talentów” to wyjątkowy na polskim rynku program mentoringu edukacyjnego, który powstał z inicjatywy Sebastiana Kulczyka, Przewodniczącego Rady Nadzorczej CIECH S.A., dla dzieci pracowników polskich spółek z Grupy CIECH. Uczestnicy programu otrzymują wieloletnią, bezpłatną pomoc w rozwijaniu swoich talentów i umiejętności, a także wsparcie ekspertów w drodze po najlepszą edukację na prestiżowych uniwersytetach zagranicznych. Doradcy z Fundacji IVY Poland dbają o odpowiedni rozwój talentów, pasji i umiejętności poszczególnych dzieci, opracowując im indywidualne plany rozwoju, uwzględniające wiele wymiarów – akademicki, naukowy, sportowy, artystyczny, językowy czy wolontariacki. Prowadzone przez współpracujących z Fundacją absolwentów i studentów najlepszych uniwersytetów świata konsultacje opierają się przede wszystkim o systematyczne spotkania indywidualne lub rozmowy przez Skype, w zależności od miejsca zamieszkania dziecka.
CIECH to międzynarodowa, rozwijająca się grupa chemiczna z silną pozycją na rynkach europejskich i globalnych oraz ze stabilnym inwestorem strategicznym (Kulczyk Investments). Firma eksportuje swoje produkty do ponad 100 krajów całego świata, m.in. sodę kalcynowaną, sodę oczyszczoną, sól, środki ochrony roślin, żywice epoksydowe i poliestrowe, pianki poliuretanowe oraz krzemiany i opakowania szklane. CIECH wytwarza produkty o najwyższej, światowej jakości, z których powstają artykuły niezbędne w codziennym życiu ludzi na całym świecie. Łączy przy tym nowoczesne podejście do biznesu z tradycją produkcji sięgającą 1882 roku. Od 2005 roku spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz, od 2016 roku, na jednej z największych giełd w Europie – Börse Frankfurt.
Więcej informacji znajduje się na stronie www.ciechgroup.com.